16 maja, 2016

IMG_3809.JPGNie umiemy się porozumiewać. Nie umiemy rozmawiać, pradon, nie umiemy słuchać. Tak bardzo spieszy nam się, żeby mówić, że zapominamy o tym, że druga osoba może być średnio zainteresowana tym, co mówimy. I teraz uwaga uwaga, wielka mądrość: słowa mają ogromną moc. Mogą ranić, mogą uskrzydlać, pozwalają wyrazić to, co siedzi głęboko w nas. Dlatego trzeba te słowa dobrze wykorzystywać, dobierać tak, żeby słuchano nas z zainteresowaniem. Ostatnio coraz częściej gryzę się w język. Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak to, co mówimy może oddziałać na innych, a z drugiej strony jak bardzo może to ich nie obchodzić.

Zalew słów powoduje chaos. Oprócz tego, co  się mówi, trzeba pomyśleć po co i do kogo. Te same słowa nie obejdą jednej osoby ani trochę, podczas gdy druga będzie je analizować godzinami.

Umiejętność pięknego mówienia jest dziś bardzo rzadka, bo przyświeca nam jeden cel – byle szybko, byle więcej. Gdy rozmawiam z kimś, kto zanim coś powie, zastanowi się nad tym, czuję, że więcej z takiej rozmowy wyniosłam, że te przemyślenia są prawdziwe, a nie wyrzucone tylko po to, by zapełnić krępującą ciszę. Wyjątkiem są chyba emocje. O emocjach mówi się spontanicznie.

Oczywiście ktoś może powiedzieć, że liczy się komunikacja, że jeśli druga osoba zrozumiała, to nie ważne jak coś zostało powiedzianie. Zostanę jednak przy swoich polonistycznych przekonaniach, że wszystko ma znaczenie. Znamy przecież przykłady, w których intonacja, czy żle postawiona pauza zmienia cały sens wypowiedzi. Wiadomo, że dużo zależy od sytuacji, w jakiej się znajdujemy, od tego z kim rozmawiamy, ale mówmy ładnie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s